Oslo (ANB-NTB): Like etter skytetragedien i Finland tirsdag sendte Utdanningsetaten i Oslo kommune ut en oppfordring om styrket beredskapen ved Oslos skoler.
| Publisert 24.09.2008 kl 17:21 Oppdatert 24.09.2008 kl 17:25 |
– Vi innkalte til et møte med de beredskapsansvarlige tirsdag ettermiddag og ble enige om å be alle Oslos 174 skoler om å gjennomgå sine beredskapsplaner så raskt som mulig, sier assisterende direktør Kjell Richard Andersen i Utdanningsetaten til NTB.
I e-posten til Oslo-skolenes rektorer ba etaten også skolenes administrasjon og lærere om å være oppmerksomme på rykter og snakk blant elever hvis de har oppdaget faretruende videoer på nettet eller andre steder.
Beredskapsplanene omhandler blant annet hvordan man skal håndtere en krise av lignende eller annen karakter ved en skole, hvem man skal ringe til og hvordan skolens ledelse skal opptre.
Oslo-skolen planlegger også en større beredskapsøvelse i løpet av høsten eller vinteren i samarbeid med politiet og Beredskapsetaten i Oslo kommune.
Kriminalpolitisentralen (Kripos) ber om at publikum tipser politiet hvis de finner noe urovekkende på internett.
Direktør Petter Skarheim i Utdanningsdirektoratet sier at norske skoleelever utvilsomt blir påvirket av det som har skjedd i Finland.
– Generelt vil jeg si at norske skoler er ganske gode når det gjelder å takle små og store kriser. På direktoratets nettsted har vi også publisert veiledninger til hjelp for lærerne i slike situasjoner, sier han.
Hvordan hver enkelt klasse eller skole skal snakke med elevene om det som har skjedd må likevel avgjøres lokalt, mener Utdanningsdirektoratet.
– Det kommer blant annet an på hvor opptatt elevene er av dette. Vi vil ikke gi noen retningslinjer fra nasjonalt hold, sier Skarheim.
Politiinspektør Berit Børset Solstad i Kripos sier politiet ikke har noen overvåking av internett, men at de har en «viss tilstedeværelse».
– Vi ser spesielt etter enkelte typer informasjon som overgrepsbilder av barn, datakriminalitet og ekstremistmiljøer. Men dette er ressurskrevende arbeid, og vi har en svært begrenset kapasitet på dette området. Derfor er vi helt avhengig av å få tips fra publikum i slike saker, sier Børset Solstad.
Hun oppfordrer også de ansvarlige for hver enkelt skole til å følge med på nettsteder for ungdom og informere politiet dersom de finner noe urovekkende.
– En slik trussel kan ligge inne i en video. Derfor tror jeg det kan være vanskelig å finne verktøy som kan gi en 100 prosent løsning og fange opp alle trusler, påpeker hun.
Troms fylkeskommune hadde onsdag et møte der det ble bestemt å forsøke å finne en måte for å overvåke nettstedet YouTube og andre videonettsteder.
– Fylkeskommunen ønsker at it-avdelingen skal utvikle et verktøy som kan gi varsel på et tidlig tidspunkt dersom slike trusselvideoer publiseres, sier fylkesråd for utdanning i Troms Pål Julius Skogholt til NRK.
Også andre fylkeskommuner er interessert i å samarbeide med Troms om dette.
– Vi har ikke drøftet dette med Troms, men hvis initiativet kommer, er det svært aktuelt å være med på det, sier informasjonsleder Roger Rein i Nord-Trøndelag fylkeskommune.
– Vi vil diskutere dette videre med Troms, sier fylkesråd for utdanning i Nordland Trud Berg. (ANB-NTB)
Verden Om lag 800 mennesker har mistet livet i den verste flommen i manns minne i Pakistan. Les saken og se video
Bjarne Håkon Hanssens rolle som rådgiver i pr-firmaet First House for det private barnehageselskapet Espira, og måten han har utført oppgaven på, er sterkt kritikkverdig.
Les kommentaren her
Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.
Se alle bildene
Moldes jazzfestival ble arrangert for 50. gang i år. Se bilder fra både årets festival og mange av tidligere års høydepunkter!
Se alle bildene
Mercedes-AMG fant den perfekte plassen til å vise fram SLS AMG E-Cell, den kommende elektriske supersportsbilen.
Se bildene her