Bergen (ANB-NTB): Fra glade barn og vakre sanger gikk kongeparets fylkestur onsdag til tungindustrien på Mongstad.
Kampstart om:
| Publisert 17.06.2009 kl 18:35 Oppdatert 17.06.2009 kl 19:03 |
Her fikk de en grundig innføring i hva som skjer på det store industrianlegget.
Kong Harald og dronning Sonja fikk blant annet besøke hovedkontrollen, der det meste som skjer på anlegget styres og kontrolleres. Deretter ble de vist rundt på området, og kongeparet stilte velvillig opp for fotografering med rør og store tanker i bakgrunnen.
Mongstad ligger på grensen til Nordhordland-kommunene Austrheim og Lindås, og de to kommunene hadde gått sammen om å motta kongeparet.
Kong Harald og dronning Sonja fikk en hjertelig mottakelse i Seim i Lindås der de gikk i land. Deretter fikk de en historisk beretning ved Håkonshaugen, der Håkon den gode ifølge historien skal ligge begravet.
Før kongeskipet seilte inn til Lindås, hadde det besøkt øykommunen Fedje onsdag formiddag.
De fleste av de 600 innbyggerne i Fedje var møtt opp da kongen og dronningen gikk i land og ble mottatt av ordfører Kristine Handeland.
Hun takket kongeparet for at de har tatt med kommunen i sin fylkesreise. Hun karakteriserte Fedje som et tett lite samfunn der samholdet er sterkt. Alle kjenner alle, sa hun.
Ordføreren fortalte kongeparet hva havet har betydd for øysamfunnet, på godt og vondt.
– Vi har i mange generasjoner høstet av havets rikdommer, sa hun, men minnet også om at flere alvorlige ulykker har skjedd på havet rundt øya.
Også kongen kom inn på ulykkene rundt Fedje i sin tale da han hilste innbyggerne. Han forsikret om at han og dronningen har fulgt med på de hendelsene som har skjedd rundt øya de senere år.
– Vi fikk med oss dramatikken i forbindelse med forliset til Server og vi er glade for at oppryddingen etter oljesølet har gått bra, sa kongen, som også gleder seg sammen med innbyggerne i Fedje over at den tyske ubåten som forliste nord for øya under andre verdenskrig skal heves.
Det strålende været som møtte de kongelige gjestene da de begynte på fylkesreisen tirsdag, fulgte dem også til Fedje og de andre kommunene i Nordhordland.
Onsdag ble en uvanlig fin dag med sol og vindstille på Fedje, noe kongen kommenterte da han talte til de frammøtte:
– Det er ikke vanskelig å forestille seg at det kan være utfordrende å bo her i vinterhalvåret, når naturkreftene får herje. Men på denne årstiden, når naturen viser seg fra sin beste side, må det være flott å bo her, sa kongen. (ANB-NTB)
Video Tage Vedal intervjues av Siri Nybakk og forteller litt om det som skjer dagen før portene åpnes for årets utgave av Verket.
Se video her
Riktignok er LO-leder Roar Flåthen både mann og har tradisjonell industribakgrunn. Men samtidig har han stått for en linje i lønnsoppgjørene som har gitt lavlønte kvinner betydelige tillegg.
Les kommentaren her
Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.
Se bildene her
Rosenborg måtte se mesterligadrømmen gå fløyten mot et sterkt FC København.
Se bildene fra dramaet!