...
Ida Johanne (1 ½ år) ble sendt hjem fra legevakta. Dagen etter ble det konstatert kravebeinsbrudd. Mamma Inger Fedje Albrigtsen er sjokkert. Foto: Jon Håkon Slungård, Stjørdalens Blad/ANB

Ettåring nektet røntgen

Legevaktslegen nektet å sende lille Ida Johanne til røntgen. Dagen etter ble det påvist kravebeinsbrudd.

Publisert 13.09.2012 kl 17:15 Oppdatert 13.09.2012 kl 17:26

Tips en venn på e-post:

[BLADET] Sist torsdag ble Inger Fedje Albrigtsen fra Skjelstadmark i Nord-Trøndelag oppringt fra barnehagen med beskjed om at dattera Ida Johanne på ett og et halvt år ikke var i form.

– Da jeg ankom barnehagen, fikk jeg vite at hun hadde falt tidligere på dagen. Men hun hadde ikke grått da. Straks jeg så henne forsto jeg at noe var galt fatt. Normalt løper hun meg i møte og smiler. Nå satt hun rolig og gråt. Da jeg løftet henne, storskrek hun og ansiktet vred seg i smerte. Samme hvordan jeg holdt henne skrek hun bare mer og mer. Jeg ble redd, sier mamma Inger.

Ble sendt hjem

Ida og mammas fastlegekontor var nettopp stengt, og klokka 16 fikk de komme inn hos legevakta i Stjørdal. Legen fikk ikke ta på Ida. Det gjorde heller ikke mamma.

– Men jeg så at hun ikke hadde normal bevegelighet i sin venstre arm. Legen var ikke enig. Han så ikke annet enn en liten blåflekk på ryggen hennes, under skulderbladet. Her skulle jeg legge en ispose. Men jeg så at det var noe annet Ida skrek for. For jenta som skrek, var ikke Ida som jeg kjenner henne. Og jeg ba legen sende oss til sykehuset for røntgen. Men han ville ikke, forklarer hun.

De fikk med seg en ispose, og fikk beskjed om å ta en paracet da de kom hjem.

Kravebeinsbrudd

Ida Johanne ble ikke bedre utover kvelden og natta. Tidlig på morgenen dagen etter så de at Ida var hoven oppe på venstre skulder.

– Jeg ringte fastlegen min, som også er Ida sin, og vi fikk komme inn. Han fastslo kravebeinsbrudd veldig kjapt.

Fastlegen sendte dem direkte til Levanger for røntgen. Røntgenbildene viste at Idas venstre kravebein var brukket.

Mamma Inger var fornøyd. Sykehuset hadde funnet ut hvorfor Ida gråt. Mamma kunne slippe frykten.

Les hele saken i Bladet

(ANB)

På forsiden nå


...

Følg Mo IL direkte

Lokal fotball Mo IL mangler tre sentrale spillere til dagens kamp mot TUIL.

Vi følger kampen live fra klokken 16.00 her. Les mer

...

Har kontroll på spillemidler

Nyheter Gymsalen ved Handnesøya skole ble bygd delvis med spillemidler fra departementet og da stilles det krav til Nesna kommune. Ordfører Marit Bye sier de har kontroll på dette. Les mer

Følg Siv

Politikk Klokka 14.15 taler Frp-leder Siv Jensen på partiets landsmøte. Hvordan vil hun løse partiets utfordringer? Se talen direkte her. Les mer

...

Portrettet: Ove Johnny Bustnesli

Nyheter Helgas portrett er om Ove Johnny Bustnesli. Her er en liten smakebit fra intervjuet, så kan du lese mere om hans liv i lørdagens avis.

Se video her

Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.