Tirsdag overleverte kvinnevoldsutvalgets leder, Nita Kapoor, en omfattende innstilling til justisminister Odd Einar Dørum (V). Utvalget peker på en rekke tiltak som bør iverksettes for å sikre kvinner rett til et liv uten vold.
– Vi vil gi voldsutsatte kvinner bedre rettsvern og opprette flere sanksjoner overfor mennene som utøver vold, sier Kapoor til Avisenes nyhetsbyrå (ANB).
Utvalget mener det er nødvendig med en ny straffebestemmelse fordi psykisk vold og vold eller trusler over lang tid ikke blir godt nok fanget opp i dagens lovverk. Sverige fikk en bestemmelse som forbyr grov kvinnofridskrenkning i 1998. Denne regelen omfatter krenkelse av integritet og selvfølelse.
– Forskning viser at psykisk vold gir større helseplager enn en brukket arm eller en blåveis. Det skal ikke være lov å skade kvinner psykisk, sier Tove Smaadahl, som også har sittet i kvinnevoldsutvalget.
Justisministeren vil ikke kommentere forslaget om ny straffebestemmelse før saken har vært ute på høring. Men han legger ikke skjul på at det er behov for økt kunnskap om kvinnevold i rettsvesenet.
– Det er viktig å styrke kompetansen hos politiet. Vold i nære relasjoner skal etterforskes som drap fra første sekund, sier Dørum til ANB.
Smaadahl har registrert at politi og påtalemyndigheter har utviklet seg til det bedre de siste årene, ettersom det er blitt rettet mer oppmerksomhet mot familievold.
– Men vi må fortsatt endre holdninger. Kvinner jeg snakker med sier de opplever at de ikke blir tatt på alvor. En kvinne anmeldte mannen sin 40 ganger, før det endelig ble en dom, sukker Smaadahl.
Kommentar: Venstre-nestleder Helge Solum Larsen (43) skal ha voldtatt ei 17 år gammel jente i partiet.
Les hele kommentaren her
Store mengder skiutstyr vil bli stjålet i vinterferien. Da gjelder det å være på vakt.
Børresen ny direktør for Stortinget
Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.
Se bildene herChrister Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.
Se alle artistene!