Jerusalem (ANB-NTB): Israelske medier feller en knusende dom over hvordan statsminister Benjamin Netanyahu har håndtert krisen med USA.
| Publisert 14.03.2010 kl 12:24 Oppdatert 14.03.2010 kl 12:27 |
Den politiske krisen oppsto da Israel kunngjorde planene om bygging av 1.600 nye bosetninger i Øst-Jerusalem på samme tid som USAs visepresident Joe Biden var på besøk i landet tidligere denne uken.
Byggeplanene ble ikke tatt nådig opp i USA, og Biden kom med noe så sjeldent som en klar fordømmelse av Israel.
«Krisen pågår fortsatt med full styrke og har nådd nye høyder. Den fremstår som mer alvorlig enn noe annet vi har opplevd de siste ti årene», slår den israelske avisen Maariv fast i en leder søndag.
Den amerikanske fordømmelsen utløste omfattende brannslukkingsforsøk fra den israelske regjeringen, og statsminister Netanyahu lovte lørdag å granske hvorfor byggeplanene ble kunngjort akkurat da Biden var på besøk.
– Statsministeren har besluttet å nedsette en komité for å granske hva som skjedde under Bidens besøk og lage et regelverk for å hindre at slike episoder ikke gjentar seg, sier en regjeringstalsmann.
Før søndagens ukentlige regjeringsmøte sa Netanyahu til journalister at det ikke er noen grunn til å bli «revet med»
– Vi har åpnet avisene i dag og lest analyser og kommentarer, men jeg foreslår at vi nå roer oss ned. Vi vet hvordan vi skal håndtere slike situasjoner på rolig vis, sa Netanyahu, som forsikret om at regjeringen tar saken på alvor.
Ingen andre regjeringsmedlemmer fikk snakke om forholdet til USA før møtet, etter ordre fra Netanyahu.
Israels mestselgende avis, Yediot Aharonot, mener imidlertid det er grunn til å bekymre seg for episoden som førte til at også utenriksminister Hillary Clinton kom med en offentlig fordømmelse av Israel.
«Når hørte vi sist gang slike skarpe ord og en slik kald og fremmed tone fra Washington? Og det er ikke bare ordene. Det er mangelen på tillit, forakten», skriver avisen i en leder med tittelen «Spyttet i ansiktet».
Maariv mener at det forverrede forholdet til USA ikke kunne kommet på et verre tidspunkt for Israel.
«Den iranske atomtrusselen krever at vår statsminister er USAs yndling. I stedet har vi fått en statsminister som er persona non grata i Washington. Det er ikke bare trist, det er også svært foruroligende», skriver avisen, som er Israels nest største.
En høytstående amerikansk tjenestemann forteller til nyhetsbyrået Reuters at USA trolig vil dempe betydningen av denne ukens kontroverser. Han sier også at Netanyahu er i en vanskelig situasjon fordi regjeringskoalisjonen hans hviler på partier som fremmer bosetninger i de okkuperte områdene. (ANB-NTB-AFP)
Verden Om lag 800 mennesker har mistet livet i den verste flommen i manns minne i Pakistan. Les saken og se video
| I dag | I morgen | |||
| Træna | 9.0° | 10.0° | ||
| Mo i Rana | 15.3° | 18.9° | ||
| Hemnesberget | 14.6° | 17.4° | ||
| Nesna | 13.9° | 14.5° | ||
| Lurøy | 11.2° | 11.1° | ||
| Mosjøen | 15.4° | 18.2° | ||
Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.
Se alle bildene
Moldes jazzfestival ble arrangert for 50. gang i år. Se bilder fra både årets festival og mange av tidligere års høydepunkter!
Se alle bildene
Mens Contador kunne ikle seg den gule ledertrøyen, til piping og buing fra publikum.
Se bildene fra den 15. etappen