Norges største asyl-mottak til Andøya?

Ja, nå skal Nordland få Norges største asylmottak!

Publisert 30.07.2008 kl 22:00 Oppdatert 31.07.2008 kl 11:11

Tips en venn på e-post:


Og dette skal etter hva NRK melder legges til Skarsteindalen, like utafor Andenes. Videre opplyses det at Andøy kommune allerede har gitt grønt lys på UDI sin forespørsel om å opprette dette mottaket. Og som skal huse opptil 1000 personer i denne nedlagte militærleiren.

Vi kunne også lytte til direktør Bjørn Fridfeldt i UDI, region Nord – glad som ei lerke – der han fortalte at andøyværingene som var svært så positive til de nye "sambygdingene" som denne nyhetsoppleseren kalte dem. Og Fridfeldt var ikke snauere enn at han sammenlignet staute unge norske rekrutter, opplært til å kjempe og dø for sitt land, med mennesker som kommer her, og som bare suger til seg ressurser.

Hva i all verden har disse menneskene fra Somalia, Irak, Sudan og Tsetsjenia på Andøya å gjøre? Men Fridfeldt hadde frekkhetens nådegave til å mene at dette blir det ressurser av! Ja, nå skal det bli liv i leiren i Skarsteindalen, kunne direktøren fortelle. Og her var alt de trengte av plass. Så dette var bare å se lyst på, det måtte vi forstå. Og dette måtte bare ønskes velkommen!

Jo, kanskje hadde det vært en liten ide og spurt innbyggerne i kommunen først? Før en gikk til ordføreren, formannskap og kommunestyret og raslet med millionene? Når Fridfeldt forteller at han bare opplevde en engasjert og uhyre positiv gjeng med politikere, så er det ikke for noe annen grunn, enn at det var pengene han kom med som lokket!

Selv UDI burde vel fatte og begripe at fattige kommuner biter på alt av agn som blir brukt. Og en kan i anstendighetens navn ikke innføre 1000 fremmede mennesker til et lite samfunn som Andenes! Og det, fullstendig uten en demokratisk forankring i folket der ute. Mener UDI at de skal gå utenom folket, for deretter å be det samme folket om støtte til dette enorme sosiologiske eksperimentet, når det i ettertid går galt?

Slikt skaper avmakt! Og avmakt gir sinne og skaper reaksjon.

Videre så må det bli slutt med dette rasismestemplet på folk som tar skepsis på alvor. Eller skal vi få et enda større Frp i Norge?

Hvorfor skal det være slik i dette landet at folkeviljen ikke skal komme igjennom?

Jeg får til stadighet en rekke henvendelser fra bekymrede mennesker som ikke blir hørt av de "høye herrer" og ikke veit si arme råd i sin avmakt og hva de skal gjøre.

Så får vi heller håpe på at skodda, nordvestkulingen, mørke, regnet og stormen på Andenes får disse asylsøkerne på andre tanker – og vender heim der de skal være. Så vil de heldigvis gjøre sitt til at denne leieren ikke blir den inntektskilden som politikerne der ute tror. Og at Andenes fortsatt kan være det trygge stedet det tidligere har vært!

Amund Garfors

Mest lest nå

...

Satt fast

Nyheter En person satte bilen fast på gangveien ned til undergangen i sentrum av Mo.

Saken er oppdatert. Les mer

...

– Gravid med rektor

Landet To ganger ble jenta gravid, første gang da hun var 17. Hun hevder hennes tidligere lærer og rektor var faren. Les mer

...

Her blir det ny asfalt

Nyheter Vegvesenet har asfalt-planen klar. Les mer

...

Motorsyklist kjørte av veien

Nyheter Føreren ble hentet av ambulanse. Les mer


Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.