...
Mye å gjøre på Dønnes Gård, men god mat og en god årgang blir det også tid til. Foto: TVHelgeland

Slipper Hjerterom på nett

TVHelgeland og Rana Blad går sammen om å gjøre hele serien "Hjerterom" tilgjengelig for sine seere og lesere på nett .

Publisert 02.12.2008 kl 13:50 Oppdatert 02.12.2008 kl 13:56

Tips en venn på e-post:

...
Driftig dame med mange jern i ilden.
...
Majestetisk hage på Lurøygården. Foto: TVHelgeland

Har du besøkt gjestegårdene

Har du besøkt noen av disse gjestegårdene?

Ja
Nei, men jeg skal
Ja, og jeg skal tilbake/besøke flere
Nei, dette er ikke noe for meg

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 50

Gjestegårdene i Hjerterom

  • Klokkergården i Rødøy var i sin tid den første internatskolen i kommunen, i dag er den et særpreget overnattings og spisested hvor besøkende kan få smake tradisjonskost og hvile i historiske omgivelser. Tildelt Fylkeskommunens næringspris.
  • Lurøygården er en av de gamle proprietærgårdene på Helgeland. Den har Nord-Europas best bevarte renessansehage - fra sist på 1700-tallet – og har vært i Mickelborg og Dass-slektens eie gjennom hundrevis av år.
  • Historien til Dønnes Gård strekker seg 800 år tilbake. Coldevingenerasjonene drev her lenge, men da en konkurs førte til oppløsning av godssamlingen overtok familien Løvdahl, og dagens drivere og eiere representerer fjerde generasjon. Dønnes gård har mottatt Norsk Kulturarvs kvalitetsmerke "Olavsrosa."
  • Tjøtta gård var sentrum for et av de største jordgodsene i Nord-Norge. Hovedtunet har flere eldre bygninger og et parkanlegg. Det gamle hovedbygget brukes i dag som gjestegård. Alt bakverk lages på huset og det satses på mat fra området – såkalt "kortreist mat." Den første personen som nevnes i forbindelse med Tjøtta, er Eivind Skaldaspiller Finnson f.913. Sønnen Hårek overtok gården etter faren.
  • Grong gård og gjestegård ligger ved en av Norges aller beste lakseelver – Namsen. Laksefiskere fra alle verdens hjørner har traktet hit helt siden lakselordene på 1800-tallet rådet elva. Opprinnelig var Grong Gård en skysstasjon hvor hester og eiere fikk hvile.
  • Berg gård i Inderøy ligger i et kulturlanskap og har spisested med egen gårdsmat, Norges første gårdsslakteri for småfe, gårdsbutikk i landhandelmiljø og landbruksproduksjon med korn, karve, og eng. Her holdes også husdyr med sau, frilandsgris, høns og bier. Området har regional verdi i biologisk mangfold sammenheng . Gravfelt fra yngre jernalder viser at det her har bodd folk 1000 år før Kristus.
  • Gjørv gård er en av de eldste gårdene i fylket. Stedet har vært et religiøst senter og funn vitner om bosetting for 3000 år siden. I middelalderen var gården sete for lavadelslekter, i dag fremstår den med stil og sjel og har mottatt en rekke ummerkelser. Gjørv har ett av landets største hjorteoppdrett med rundt 400 kronhjort.
  • Mokk fjellgård i Steinkjer er et familiebruk. Her drives melk- og kjøttproduksjon, foruten utleie av hovedhuset. Det særegne huset er over 100 år og lokale råvarer brukes ofte i matlagingen. Like ved finnes kalksteinsgrotter og et gammelt gruveanlegg fra 1770-tallet som i sin tid hadde stor betydning for utviklinga av bygda og gården.

Serien "Hjerterom" ble produsert og sendt av TVHelgeland/TVNordland og TVNord-Trøndelag i 2006.

Lokaltv-stasjonene besøker i serien en rekke gjestegårder på Helgeland og i Nord-Trøndelag og vi møter ildsjelene som sørger for at stedene drives og utvikles.

En skål i det grønne

Blant de er Tone Andersen og Jens Karlsen på Dønnes gård.

Egentlig var planen å drive gård på Dønna. Da de oppdaget stedet var en populær turistattraksjon, startet de heller med guiding i Dønnes kirke og har lagt ned mange timer for å få Dønnes gård så fin som mulig.

Sommerblomst og humlesus gir sjelero til den som besøker den engelske hagen på seks mål. Men det ligger mye arbeid bak idyllen.

- Det er arbeidsomt, selvfølgelig, særlig om våren når det har vært høst- og vinterstormer, forteller Jens.

Om dagene krever sine timer av de to blir det likevel tid til god mat og en skål ute i det grønne.

Arbeidsjern

Malin Arntsen har ikke færre baller i luften, arbeidsjern som hun er. Rødøyløva er nok fornøyd med Malins innsats der den ligger og skuer ned på Klokkergården.

Dama har alltid nye prosjekter på gang, ståpå-vilje til tusen og et utrolig humør som besøkende vet å sette pris på.

Klokkergården skulle bli et enkelt spise- og overnattingssted, men er blitt så mye mer. I 2006 hadde gjestehavna 800 anløp og ble kåret til den tredje beste i hele Norge.

- Service til hele familien er viktig. Og ekstra tjenester, som fersk brød om morgenen og aviser, sier Malin.

Et hus i en hage

Navnesøster Malin Nordås er heller ikke av den arbeidssky sorten. Hun og mannen Skjalg holder Lurøygården med sin spennende historie og vakre hage i hevd.

Hagen er åtte mål og todelt: Renessansehagen anlagt på 1700-tallet og den mer parkaktige landskapsdelen fra 1890 med sin majestetiske eik og ei blodbøk over 18 meter høy. Under bladverket skjuler det seg også mange gode barndomsminner for Skjalg som er født og oppvokst her.

- Svigerforeldrene mine har alltid hatt tradisjon for å holde hagen åpen for alle som vil komme. Det er en tradisjon vi forsøker holde liv i, sier Malin.

- Det krever mye, men gir også mye å forvalte denne kulturarven.

Dette er altså noen av flere driftige og ambisiøse mennesker du møter i serien Hjerterom.

TVHelgeland og TVNord-Trøndelag mottok 235.000 kroner fra Medietilsynet i støtte for å kunne realisere programmene, som nå publiseres samlet her på Ranablad.no (klikk på linken for komme til programmene i FRI-seksjonen)

Mest lest nå

...

Vil øve press i flyplassak

Nyheter Vefsn har nå et eget flyplassutvalg med mandat til å jobbe for en rullebane på 1199 meter på Kjærstad lufthavn i Mosjøen. Les mer

...

Går etter kompetanse

Nyheter Ansettelsesprosessen i Miras Maintenance and Modification (M&M) er i full gang. Les mer

...

Åpner i Hemavan

Nyheter I mars 2013 åpner Systembolaget sitt nye utsalg i Hemavan. Les mer

...

Koster å skyte bort ballen

Lokal fotball Sjekk hva Martin Bjørnbak får bot for i sin nye klubb FK Haugesund. Les mer


Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.