Det blir påstått at Rune Bang (59) er Lurøys historiebok. Han er i alle fall den i Lurøy som har samlet mest historisk stoff og fått det utgitt mellom to permer.
| Geir Vea | |
| Publisert 12.12.2008 kl 23:00 Oppdatert 12.12.2008 kl 23:00 |
Det meste av den bokproduksjonen som Rune Bang har stått bak er "Lurøyboka" som er årbok for Lurøy. Den første kom ut i 1984. De første årene kom boka hvert år, men har etter hvert utviklet seg til å komme ut annethvert år. Årbøkene er utgitt av Lurøy historielag som i praksis er Rune Bang.
– Det ble rett og slett for mye arbeid for meg å gi ut bok hvert eneste år på toppen av full jobb i kommunen. Jeg har hatt en del hjelp til utgivelsene, da først og fremst på den økonomiske sida. I tillegg til årbøkene her jeg og vært med å bidra til andre bøker som "Disse tider - Disse skikker" som er en felleshistorie for kommunene Meløy, Rødøy, Lurøy og Træna det vil si det tidligere Rødøy prestegjeld, forteller Bang
I 2007 kom boka "Nordbygda- gårdene og folket" som er et lokalhistorisk verk på nær 500 sider. Dette er ei bok som omhandler den nordligste delen av Lurøy. Runa Bang står bak dette bokprosjektet som helhet. Han har samlet inne stoffet, scannet og klargjort bildene og administrert det tekniske bak utgivelsen.
– Jeg har finansiert dette verket gjennom lån og forskjellige tilskudd. Historielaget står som utgiver av boka som er ei typisk bygdebok med gårds- og slektshistorie. Boka har solgt i 1000 eksemplar og utgivelsen som kostet 400.000 kroner er etter det jeg kan se nå betalt.
Neste år kommer neste bok i denne serien ut. Den handler om Lovund og skal hete "Lovund gårdene- og folket"Manuskriptet er ferdig og boka blir på vel 300 sider. Den er rikt illustrert med bilder som jeg har samlet inn.
Denne boka finansieres som den forrige bygdeboka med sponsing og lånefinansiering. Jeg håper at også denne boka slår an og selger godt. Boka om Nordbygda solgte ikke bare til de som bor i kommunen. Også utflyttete Lurøyfjerdinger og ikke minst hyttefolket kjøpte den, sier Bang som av helsemessige årsaker gitt ut Lurøyboka to år på rad.
Rune Bang har hele sitt liv vært en sprek kar som løp maraton flere ganger i året. 60 kilometers løping i uka var ikke uvanlig for den spreke hemnesværingen som har bodd i Lurøy siden 1975.
I tillegg til full jobb i kommunen har han drevet aktivt som ornitolog og har hatt oppgaver med å kartlegge fuglelivet i Lurøy. Han har også vært meget aktiv som fuglefotograf, men det er nok det lokalhistoriske arbeidet som har tatt og tar mest tid.
For noen år siden merket han at helsa skrantet. Han klarte ikke det store tempoet lenger.
– Jeg fikk etter hvert konstatert at jeg hadde Parkinsons sykdom. Den høyre sida av kroppen lystrer ikke lenger helt, men med medisinering har jeg klart å jobbe videre. Da jeg fikk diagnosen satte jeg fart i arbeidet med bøkene mine. Jeg viste jo ikke hvor lenge jeg klarte å fortsette. Derfor har jeg også framskyndet arbeidet med årets årbok som egentlig ikke skulle kommet før neste år.
Nå er jeg godt i rute med Lovundboka og påskjønnelsen fra kongen har gitt meg krefter og inspirasjon til å stå på. Jeg har bodd i Lurøy i over 30 år og vil gi noe tilbake til kommunen jeg er blitt så glad i, sa Bang etter at han fikk utdelt kongens fortjenestemedaljen under Lurøy Kommunes budsjettmøte onsdag.
Verden Om lag 800 mennesker har mistet livet i den verste flommen i manns minne i Pakistan. Les saken og se video
Kalenderen fra Polarsirkelsonen | ||
Kjersti og Jan-Ketil Nyborg flyttet fra Norge til Portugal og driver sammen hotellet Casa Rosa på Algarvekysten. Foto: Øyvind Bratt.
Se bildene her:| I dag | I morgen | |||
| Træna | 9.0° | 10.0° | ||
| Mo i Rana | 15.3° | 18.9° | ||
| Hemnesberget | 14.6° | 17.4° | ||
| Nesna | 13.9° | 14.5° | ||
| Lurøy | 11.2° | 11.1° | ||
| Mosjøen | 15.4° | 18.2° | ||
Siste blogg-innlegg | ||
Hold deg oppdatert på mobil.ranablad.no. Gjør Ranablad.no til din startside: send rnm til 2005.
Siste blogg-kommentarer