Nå er programmet for årets Smeltedigel klart og billettsalget er alt glohett. Den 28. oktober er det tid for første utstøping.
Etter at den første Smeltedigel-festivalen ble utstøpt i 2005 har utvalget av gloheite artister stadig økt. Årets "digel" inneholder noe for enhver smak, når Smeltedigelen Kulturfestival går mot sjette års festival. Årets festival er historiens største for eiergruppa 4/4 Forum for takt og tone.
Under årets festival vil hele tre nye CDer slippes på markedet. Først ut er Igor Kill Combo som alt på ettermiddagen samler gamle og nye tilhengere i Nordland Teater for plateslipp. Plata har fått tittelen "Et liv i luxus". Igor er gammel i tralten og har 40 år bak seg som artist i inn- og utland. Han skriver både tekst og melodi og spiller på alt av strengeinstrumenter, synger og drar belgen. Sammen med seg i Combo har han Tage Vedal, trommer, Johan Reinåmo Olsson, bass og Kriss Stemland som spiller på diverse strenger og keyboard,
Musikkproduksjonen "Terje Vigen" står Musikk i Nordland bak sammen med tidligere NT-sjef Tor Inge Gullvåg. I tillegg har de den fremmadstormende perkusjonisten Nasra Omar fra Harstad med på laget.
Tateren Elias Akselsen er stolt av sin kultur og har sin helt unike uttrykksform. Han har med seg dattera Veronica og sønnen Stig. Disse debuterer sammen på Mo. De er nå midt oppe i en CD-produksjon og Smeltedigelen kan bli den første konserten etter utgivelsen.
Bjørn Varpen benytter også Smeltedigelen til å lansere sin nye CD. Varpen er velkjent som bluesgitarist med et NM i Blues bak seg.
– Vi er mektig stolte av at så mange artister har valgt å bruke Smeltedigelen som arena for sine nye utgivelser. Dette viser at artistene har tillit til oss som arrangør og at vi har en festival som samler et godt publikum. Vi har lagt ut programmet vår og billettsalget er alt startet for fullt. Det er mye som tyder på at vi kanskje må flytte DIOC Big Band med Yngvar Numme som frontfigur til en større sal enn det Nordland Teater har. Det samme gjelder andre artister. Blir trykket hardt så må vi finne løsninger slik at så mange som mulig får nyte godt av festivalen, sier daglig leder Bjørn Bonsaksen i Smeltedigelen Kulturfestival.
Fredag vil Smeltedigelens største satsing flyte ut til folket. Konserten heter "....og musikken var av Bodvar Moe" Det er Båsmokoret og 12 kammermusikere fra Helgeland og Petrozavodsk som skal framføre verker av ranakomponisten Bodvar Moe. En komponist som er bedre kjent ute enn her hjemme.
Han har blant annet designet og fått produsert et nytt perkusjonsinstrument som Nasra Omar skal spille på under konserten. Hele prosjektet ledes av Tor Petter Aanes og dirigent er Andor Drage.
– I tillegg til denne storsatsinga er Frode Fjellheim med. Han har tatt med seg tre særegne musikere fra Sapmie.
Corny Horns, det legendariske soul-jazz funk ensemblet består blant annet av Arvid Martinsen, Ragnar Meidell og Fred Endresen. Før konserten forteller NRK-journalisten Jan Ditlev Hansen om nordnorsk og Ranas jazzhistorie.
Videre er Brasilianske Tania Maria med. Hun er sanger, komponist, bandleder og pianist som behersker flere genre, men jazzy brasilianske rytmer som samba, bossa, jazzfusion er hennes varemerke, sier Bonsaksen videre om programmet.
Videre er artister som Urban Bluesband, Deti Picasso, Luca Ciarla, Vokal six og Haukneskoret inviterer til spennende vokal- jamsessions.
– Vi har også med Farmers Market og det blir diverse jamsessions rundt i byen. Blant jamvertene er ranværingen Håkon Erlandsen, Trond Sverre Hansen, Fred Endresen og tidligere NT-musiker Odda Eilertsen fra Tromsø. Også de tre siste er en del av kjerne i Corny Horns. Sissel Brean Hovind og Kjell Joar Pettersen-Øverleir presenterer også et nytt duoformat under Smeltedigelen. Dynamisk, variert og originalt, sier Bjørn Bonsaksen som ber folk se hele programmet på Smeltedigelens nettsider.
Kulturkalenderen | ||
Hold deg oppdatert på mobil.ranablad.no.