NT Ungs storsatsing «Samfunnsånd» satte søkelys på flere tabubelagte emner, og konfronterte dem ved hjelp av humor.
– Jeg drømmer om at jeg blir kysset, men jeg vet ikke om det er av en kvinne eller en mann, sier Tom, spilt av hovedrolleinnehaver Didrik Fosse.
I løpet av fire måneder har stykket, som er regissert av Kristin Jørgensen og med Hilde Stensland som instruktør, blitt sydd sammen. Med en rolleliste bestående kun av ungdom mellom 15 og 18 har det vært viktig å ta tak i en tekst skrevet for rett målgruppe, og valget falt derfor på Mark Ravenhils «Citizenship», som på norsk ble til «Samfunnsånd». Derfor var det også helt naturlig at det ble satt opp og vist i Black Box-en på Ungdommens Hus.
Stykket har blitt satt opp av ungdom på store scener rundt om i hele Norge, og under Vinterlysfestivalen var det omsider NT Ungs tur å vise fram sine unge skuespillertalenter.
«Samfunnsånd» handler om 16 år gamle Tom, som sliter med å finne sin seksuelle identitet og plass i vennegjengen. Han blir dyttet i flere retninger, og ender opp med både å gå mot sin beste venn, og å sette ut falske rykter om hva han selv og venninnen Amy (Mira Horsfjord) hadde funnet på en kveld. Hans søken etter å finne seg selv og å bli akseptert for den han er gjør at han tester sine grenser, og legger blant annet an på sin mannlige, homofile lærer.
– Jeg er veldig fornøyd med hva skuespillerne nettopp har gjort, og hvor godt lokalet kler oss og stykket, forteller regissør Kristin Jørgensen etter det hele er slutt.
– Det gikk veldig bra, og for oss er det viktig å få presiserer hvor god en jobb de her på huset har gjort, avslutter hun.
Også publikum var fornøyde. Martin Joakim Enoksen får bare med seg en forestilling i løpet av Vinterlysfestivalen, men er likevel storfornøyd med at det ble nettopp «Samfunnsånd».
– Jeg visste egentlig ikke helt hva jeg kom til, men ble skikkelig positivt overrasket.
Han mener at budskapet er viktig, og at han kjente seg igjen flere ganger i stykket.
– Det handlet jo om å ikke forhaste seg med beslutninger, men å ta tiden til hjelp, og å gjøre det som er rett for deg. Jeg er veldig glad jeg kom.
Kulturkalenderen | ||
Hold deg oppdatert på mobil.ranablad.no.