...
Trim må man ha, mener Astri Antonsen som ikke har noe imot å nyte utsikten over Ranfjorden samtidig som fysikken får sitt. Foto: Øyvind Bratt

Lever det gode liv

Astri Antonsen angrer ikke et sekund på at hun solgte eneboligen i Åga til fordel for en ny leilighet i Hauknes Omsorgsbolig. Den sjarmerende 75- åringen har bare ett å si om den nye epoken i livet sitt: – Fantastisk!

Toril S. Alfsvåg
Toril S. Alfsvåg Profil E-post
Publisert 26.08.2010 kl 22:00 Oppdatert 27.08.2010 kl 10:24

Tips en venn på e-post:

...
Astri Antonsen er glad hun slipper unna plenklipping og snøfresing, og kan ikke få rost sin nye tilværelse høyt nok opp i skyene, til glede for omsorgssjef Ann Jorid Virik, prosjektleder og byggeleder for Hauknes omsorgsbolig, Jostein Jacobsen (midten t.v.) og rådmann Sigmund Johnsen.
...
Leder for omsorgsboligens velforening, Titti Iglum og ranaordfører Geir Waage var sammen om å klippe snora.

Åpning av Hauknes omsorgsbolig

...

Byggeprosjektet høstet ros for godt samarbeid på tvers av etater og skillelinjer, under den offisielle åpninga i går. Snorklippinga var i så måte intet unntak. Leder for omsorgsboligens velforening, Titti Iglum, holdt den ene enden av snora og ranaordfører Geir Waage den andre. Saksa var de sammen om og godt koordinert klarte de oppgava med glans.

– Det flotte resultatet som vi ser her i dag er et resultat av strategiplanen for eldreomsorg som kommunestyret vedtok for fire år siden; en omsorgsbolig med 27 leiligheter hvorav 20 er solgt og flere i ferd med å selges, sa ordfører Geir Waage i talen til beboere, ansatte og øvrige gjester.

Går unna

Han har sine ord i behold, for den tjuende leiligheten ble solgt på i går, på den offisielle åpningsdagen og en av gjestene, Ragnhild Laukholm, la ikke skjul på at hun har planer om å kjøpe en av de resterende leilighetene.

– Jeg har bodd på Hauknes i 27 år nå, og det er de beste årene av mitt liv.

Jeg har et håp om å komme og bo her, sa Ragnhild før hun avduket en personlig gave til omsorgsboligen. Et nydelig bilde som heter "Sol over jernverksbyen", laget av Cecilie W. Solstrand og Erna-Johanne Wollmann.

– Det symboliserer Ranas fortid, nåtid og framtid, forklarte Ragnhild.

Leder i Rana Eldreråd, Ketil Ryssdal, var også fornøyd med Rana kommune og eldresatsinga i går. På vegne av eldrerådet og kommunen overrakte han to veggur til Hauknes omsorgsbolig, et stort til beboerne og et mindre til de ansatte.

– Ikke for å minne dere om å henge i stroppa, for det gjør dere allerede. Klokkene er tvert imot et symbol på at dette er et bygg som følger med i tiden, sa Ketil Ryssdal.

Astri Antonsen har i alle fall ikke problemer med å fylle dagen med gjøremål hun finner glede i.

75-åringen er aktiv bruker av trimrommet i tredje etasje, og nyter daglig utsikten over Ranfjorden fra setet på ergometersykkelen.

– Jeg har parkeringsplass til bilen min i carporten, og derfra går det heis til alle etasjene. Det er busstopp rett utenfor huset, og like i nærheten har vi LHL-bygget, bensinstasjon, kafé, marina, Hauknesstranda og noe lenger bort, butikk. Uteområdet her er bare nydelig, og når jeg i tillegg slipper unna plenklipping og snøfresing så kan det ikke bli bedre. Jeg lever en ubekymret tilværelse, stråler Astri.

Mange tilbud

Fellesarealene med stue, trimrom, kjøkken og gjesterom er flittig i bruk, og beboerne samler seg gjerne til middagslaging og kaffestund.

– Jeg er stolt over det vi har fått til her, og vi har til nå kun fått positive tilbakemeldinger fra beboerne sjøl, deres pårørende og de ansatte som jobber her. Det har jeg ikke opplevd før, sier omsorgssjef Ann Jorid Virik.

Rådmann Sigmund Johnsen har også grunn til å smile, for byggeprosjektet som var budsjettert til 77 millioner kroner ble billigere enn forventet. Når 20 av 27 leiligheter er solgt, er det også etter planen foreløpig.

– Vi har beregnet at alle leilighetene skal være solgt i løpet av 2010, og vi er optimistisk i forhold til å klare det, sier Sigbjørn Johnsen.

Se flere bilder på ranablad.no

Nyheter vi snakker om

– Gjør om bompengene

Norge bør legge om dagens system for finansiering av vei og jernbane kraftig, er…

På krigsstien for bondekrav

Lurøy-bonde Eystein Albertsen var en av 2000 sinte bondeaksjonister i Oslo.

Sikret ikke barna

To bilister bøtelagt.

Skip kapret på Helgeland
...

I dag startet politiet og Forsvaret antiterrorøvelsen «Gemini» på Helgeland.

21.05.2012 - 15:21

Fyllekjørte igjen 21.05.2012 - 14:29

Oppdatert klasse 21.05.2012 - 12:16

Arrestert for trusler 21.05.2012 - 09:11

Stoppet usikret takarbeid 20.05.2012 - 17:48

Mistanke om promillekjøring 20.05.2012 - 17:49

Kvinne mørbanket etter høyttalervelt 20.05.2012 - 19:41

ARTICLETITLE 20.05.2012 - 19:37

Etterlyser tøffere satsing 20.05.2012 - 21:34

Vil ha mer synlig politi 19.05.2012 - 17:03



Aktuell for Olympiakos-retur
...

Fotballtrener Trond Sollied kan havne i gamleklubben Olympiakos.

21.05.2012 - 08:48

Ny Karlseng Utland-scoring 21.05.2012 - 09:13

Stakk fra i starten 19.05.2012 - 18:14

Stortap i Harstad 19.05.2012 - 18:38

Tidsmaskinen Revenge
...

Revenge hedret kompis og tidligere gitarist, Svein Ivar Paulsen.

21.05.2012 - 00:00

Utnevnt til æresborger av Umeå 19.05.2012 - 13:29

Dommedagsfest! 18.05.2012 - 15:29

Vil du bli møtt av dette? 18.05.2012 - 14:14

Åge skal finne Ramp-vinneren 18.05.2012 - 09:11



Rana Blad på mobil

...

Siste nytt på mobilen

Hold deg oppdatert på mobil.ranablad.no.




Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.