...
SAMARBEID: Mange har samarbeidet om å legge tilrette for bedre informasjon om mulighetene for jakt, fiske og frilufteliv. Fra venstre leder Bjørnar Jakobsen i Rana Fiskerforening, prosjektleder Pål Homnes, Polarsirkelen friluftsråd, ordfører Geir Waage, Tare Steiro fra Statskog og daglig leder i Rana turistforening, Robert Bjugn. Foto: Klaus Solbakken

Lite skilt – stor begivenhet

Polarsirkelen friluftsråd og Statskog, sammen med lokale aktører, har satt opp skilt til noen av de mange turmålene som finnes i Virvassdalen. Et pilotprosjekt som kan danne mal for slik informasjon i resten av landet.

Klaus Solbakken
Klaus Solbakken Profil E-post
Publisert 31.08.2010 kl 22:00 Oppdatert 31.08.2010 kl 22:00

Tips en venn på e-post:


I går ble prosjektet offisielt åpnet av ordfører Geir Waage, med gjester fra Statskog, Nordland fylkeskommune, Rana kommune, Rana turistforening, Rana Fiskerforening, Sorsele kommune, Direktoratet for naturforvaltning, Statens vegvesen, Friluftsrådenes landsforbund og en rekke andre til stede.

Lite skilt

– Det er kanskje en liten sak å avduke et skilt. Men dette er starten på noe større, sa Wenche Hjemseth fra Statskog da hun ønsket velkommen til begivenheten. Hun hadde mange av sine kolleger med seg, ettersom det var styresamling i Statskog. Deltakerne skulle også innom Granneset og Stormdalen.

– Rana er stor på natur i mange sammenhenger, men jeg tror ikke engang Ranas egen befolkning til fulle er klar over alle mulighetene som ligger rett utenfor stuedøren, sa ordfører Geir Waage da han avduket informasjonsskiltet på parkeringsplassen ved inngangen til Virvassdalen. Og han la til:

– Tilreisende, og de som drar gjennom den flotte kommunen vår, er i enda mindre grad klar over hvilket eldorado som ligger her.

Samarbeid

Det var for å stimulere til økt friluftsaktivitet at Statskog og Polarsirkelen friluftsråd ved siste årsskifte startet et prosjekt for å sikre bedre tilrettelegging og skilting av turløyper. Prosjektet omfatter kommunene Hattfjelldal, Grane, Hemnes, Rana, Nesna, Lurøy, Rødøy og Træna. Dette gjøres i samarbeid med eiere og drivere av eksisterende turløyper og de som vil lage mye turløyper. Statens vegvesen har satt opp skilt ved E6, som viser til informasjonstavla om Virvassdalen.

Prosjektleder Pål Homnes fra Polarsirkelen friluftsråd forteller at de stiller visse krav til hvordan løypene skal driftes. Blant annet at noen må være en "eier" av løypa, og at denne har skriftlig avtale med alle grunneierne – og at avtalen må gjelde i minimum ti år. Dessuten skal løypa ha en fadder, og det må være parkeringsmuligheter ved startstedet og informasjonsskilt med kart over løypa.

– Vår målsetting er å få ti helt ferdige løyper hvert år i tre år framover, sier Homnes, som kunne opplyse at det er 160 turløyper i kommunene som er med i samarbeidet.

– Jeg håper dette blir godt mottatt, og at folk vil bruke naturen, sier Homnes.

Kvalitet

Tare Steiro, seniorrådgiver i Statskog, kunne opplyse at Statskog jobber over hele landet med informasjon og skilting av turløyper. Men disse skiltene har ingen fast mal.

– her har vi et pilotprosjekt, som kan utvikle en mal for hvorden det kan skiltes over hele landet, sier han. Samtidig understreket han at det ikke er en ferdig løsning som nå er avduket i Virvassdalen.

Friluftssjef i Statskog, Nils Aal, kunne fortelle at Statskog har en handlingsplan for friluftsliv 2009-20012, som går ut på å legge tilrette for jakt, fiske og friluftsliv – for å gjøre "dørstokkmila" kortere.

– Kvaliteten på informasjonen har vært opp og ned. Ved å få med flere parter, og at noen tar ansvar, tror jeg at prosjektet vil vare mer enn tre år, sa Aal, som viste til at interessen for slike tiltak har lett for å dabbe av etter hvert.

– Dette med å komme seg ut fra hovedveien til turmålene er noe vi vil utvikle videre for resten av landet, sa friluftssjef i Statskog, Nils Aal.

Et utgangspunkt

Daglig leder i Rana turistforening, Robert Bjugn, var til å begynne med litt skeptisk til at Polarsirkelen friluftsråd skulle begynne å merke rutene til turistforeningen. Men etter å ha satt seg inn i prosjektet, har han skiftet mening.

– De som ikke har erfaring fra området fra før, vil finne et utgangspunkt gjennom skiltingen ved hovedveien, sa Bjugn, som anbefalte folk om å gå Nordlandsruta.

Ingemar Johansson fra Sorsele kommune hilste også prosjektet velkommen. Han har jobbet med Josefleden/Norgesfarerleden mellom Ammarnäs og Rana, som går gjennom Virvassdalen, og mener at det kan bli bevilget EU-midler til et Interregprosjekt som kan utvikle og markedsføre ulike tematurer i fjellet på denne strekningen.

Nyheter vi snakker om

Stålkam slo Mosjøen

Bra kamp for gultrøyene mot 3. divisjonsrivalen.

Fremst i køen hos NAV

NAV Rana holder lørdagsåpent for å ta seg av MIRAS-ansatte som har mistet jobben…

Mann frøs trolig i hjel

En 79 år gammel mann ble funnet død og lettkledd ute i kulden i Helnessund i Ste…

Coop-direktøren suspendert
...

Fikk nok etter soloutspill om fusjon - styret har ingen tillit til sin direktør.

04.02.2012 - 20:54

Mann frøs trolig i hjel 04.02.2012 - 12:06

– Gudeskapt turistmål 04.02.2012 - 12:03

– Ville bombe Aftenposten, NRK og VG 04.02.2012 - 10:15

Satt i arresten 04.02.2012 - 10:04

– Unngå frostskader 03.02.2012 - 18:04

Fremst i køen hos NAV 03.02.2012 - 19:32

Hvor blir det av mammaguttene? 03.02.2012 - 21:27

– Håper det stopper 04.02.2012 - 14:27

Klarte ikke berge selskapene 03.02.2012 - 21:27



Sjokkmelding for Bergli
...

Fikk gladmelding sent torsdag kveld, og reiser i morgen.

03.02.2012 - 11:55

Kan redde livsverket 03.02.2012 - 14:38

Ny motstander for Stålkam 02.02.2012 - 13:13

Tredjeplass i Holmenkollen 02.02.2012 - 18:33

Mer varme på Moheia 03.02.2012 - 12:19

Topper Urørt-liste
...

So Whats låt «As I want» gjør det godt også utenfor Rana.

03.02.2012 - 00:00

Haptic vant låtkonkurranse 02.02.2012 - 15:41

Kvinnen med jernbyrden 02.02.2012 - 09:44

Træna allerede utsolgt 02.02.2012 - 10:38

Honningbarnas trommis døde i bilulykke 31.01.2012 - 10:25


...

Oppdrag Vikabandet

Video Selfors barnehage utforsker Vikabandet.

Se video her

Rana Blad på mobil

...

Siste nytt på mobilen

Hold deg oppdatert på mobil.ranablad.no.




Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.