LURØY: Alle elever ved Konsvik skole i Lurøy får nå en dag lengre sommerferie.
Skolestarten for de 34 elevene i første til tiende klasse ved Konsvik skole går ikke helt etter planen. Skolens ledelse har nå ringt rundt til samtlige foreldre for å informere dem at skolestarten er utsatt til tirsdag grunnet fare for dårlig luftkvalitet inne i skolebygget.
– Denne faren kom av at alle rom i bygget ble tildekt av veldig fint betongstøv i forbindelse med ombyggingsarbeidene denne sommeren, sier rektor Lars Østrem.
Utbyggings- og næringssjef Atle Henriksen i Lurøy forteller at kommunen har leid inn folk fra Molab til å måle luftkvaliteten.
– Vi ser fram til resultatet av luftprøvene. Skolen tas ikke i bruk av elevene før vi vet at lufta er sikker, sier Østrem.
Han forteller at etter at lærerne startet med forberedelser etter ferien har noen i staben klaget over irritasjoner i luftveiene.
Utbyggings- og næringssjefen forteller at nedstøvingen kom av at firmaet som gjorde jobben, ikke hadde med seg gode nok støvsugere til å ta unna det svært fine betongstøvet da de slipte vekk ujevnheter i gulvet i korridorene.
– Firmaet har tatt på seg ansvaret for nedstøvingen og dermed kostnaden med ekstra nedvasking av bygget for å få støvet bort, sier han.
Starter med fjelltur
– Det blir i år ingen optimal skolestart ved skolen, sier rektor Østrem.
Han ser for seg å ta med elevene på en fjelltur på første dagen, siden man da ennå ikke vet hvilken luftkvalitet som finnes inne i skolebygget.
– Så langt er rundt 80 prosent av bygget renovert og alt ble kjempefint. Likevel står det igjen noen skjemmende deler. Det er synd at elevene får møte helt nedslitte toaletter og at malingen flasser av på gulvet til garderoben ved gymsalen, sier han.
Videre forteller rektor at det fortsatt finnes noen stygge søyler med avflasset murpuss og skriblerier, samt svært grelle farger i rødt og oransje fra tidlig 70-tall på veggene til de ansattes personalrom.
Utbyggings- og næringssjef Atle Henriksen registrerer at rektor Østrem ved Konsvik skole klager, men han slår fast at entreprenøren Konsvik bygg har gjennomført den vedtatte ombyggingen politikerne i kommunestyret satte av penger til.
– Kun ett rom, som var fylt med bøker gjenstår. Det tas nå i høst, etter at bøkene er flyttet inn i den nye biblioteket, sier han.
Henriksen forteller at det var satt av 1,5 millioner kroner til ombygging, slik at Konsvik skole kunne huse alle elever fra første til tiende klasse.
– Det gjør skolen nå. Selvsagt finnes det igjen ting som bør renoveres, men det var ikke bestemt renovert i denne omgang. Skolen må derfor spille inn nødvendige ting til budsjettprosessen for 2013 og kommende år, sier Henriksen.
Utbyggings- og næringssjefen vet at det er sterke farger på personalrommet til lærerne, men han mener de ikke er av en slik art at rommet ikke kan brukes.
– Lærerne får fortsette å leve med disse fargene. Det går bra, om de er sterke, sier han.