VENTER SPENT: Ordfører Bjørn Ivar Lamo er spent på hva politiet kommer fram til i ryddesaken. Han ser fram til å få saken ut av verden. Foto: Snorre Sjøvoll
VENTER SPENT: Ordfører Bjørn Ivar Lamo er spent på hva politiet kommer fram til i ryddesaken. Han ser fram til å få saken ut av verden. Foto: Snorre Sjøvoll

Vil ha hogst-sak ut av verden

GRANE: Ordfører Bjørn Ivar Lamo har blitt avhørt på nytt, og vært på befaring med politiet i området hvor han er anmeldt for å ha drevet ulovlig hogst.

Publisert 18.08.2012 kl 10:18 Oppdatert 18.08.2012 kl 11:23

Tips en venn på e-post:

Nå mener Grane-ordføreren at det er på tide å få saken ut av verden, skriver Helgeland Arbeiderblad.

– Saken er ingen stor belastning for meg personlig, og jeg skal takle den reaksjonen jeg eventuelt får. Men jeg syns likevel det er på tide å avslutte den, sier Bjørn Ivar Lamo.

Det var i fjor høst at Lamo, som liker å arbeide med skogrydding, på eget initiativ bestemte seg for å rydde skog i en løypetrase i Grane.

I alle år har det gått ei skiløype fra parkeringsplassen i Holmvassdalen til Meisfartjønna. Men siden kommunen fikk seg ny tråkkemaskin, ble traseen for smal. Lamo bestemte seg for å gjøre den bredere.

Problemet var bare at noe skogrydding kan skjedd på feil side av grensen til Holmvassdalen naturreservat.

Ble anmeldt

Seint i fjor høst ble hogsten anmeldt av Norsk ornitologisk forening i Nesna.

I februar sto ordfører Lamo fram i Helgeland Arbeiderblad og erkjente at han var synderen.

– Det er beklagelig hvis jeg har vært innenfor naturreservatet. Det er ikke gjort med viten og vilje. Formålet var bare å vedlikeholde en skitrase som benyttes av allmennheten, sa Lamo da.

– Ikke enkelt

Det er politijurist Linda Rømma som, ut fra etterforskingen, skal avgjøre hvilken reaksjon Bjørn Ivar Lamo skal få. Hun er for tiden på ferie.

Lensmann i Grane, Snorre Bogfjellmo, som har vært i området og undersøkt ryddingen, tror Lamo har vært noen få meter på feil side av reservatgrensen da han ryddet, men at det ikke er ensbetydende med at han skal straffes.

– Dette er ikke en soleklar sak, og det er mange formildende omstendigheter. Lamo gjorde noe uegennyttig da det skjedde, og handlet i god tro. Det er heller ikke lett å se hvor reservatgrensen går. Det er ingen fysiske merker i terrenget, og kartene er ikke lett å tyde på meteren, sier han.

Politiet må også ta hensyn til folks rettsoppfatning, og i Grane er de fleste av den mening at ordfører Lamo ikke skal straffes for å ha bommet litt med motorsaga.

Bogfjellmo sier politiet har lagt mye ressurser inn i saken, som i utgangspunktet er liten.

– Det måtte vi gjøre fordi det her er snakk om en samfunnstopp, og fordi saken har fått stor publisitet, sier han.



På forsiden nå


Tempoløp i sakte fart

Nyheter Det går ikke akkurat så det suser når Tempoklubben kjører løp.

Se video.

...

Uaktsom kjøring

Kultur Sjåførene risikerer å miste førerkortet. Les mer

...

Sperret område

Nyheter Garasje på Selfors holdt på å rase ut på gangvei. Les mer

...

Robben matchvinner

Fotball I den tredje finalen på fire år ble det endelig triumf for Bayern München. Borussia Dortmund ble slått 2-1 i lørdagens mesterligafinale på Wembley. Les mer

Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.