...
Under Arnstein Møllevik er det 1,5 meter med is og lite vann. Det kan hemnesværingene komme til å merke dersom de ikke reduserer vannforbruket. Foto: Tore M. Furuhatt. Foto: Tore Furuhatt

Advarer mot vannforbruk

HEMNES: Oppfordringer om å spare på vannet i Hemnes ser ikke ut til å hjelpe.

Publisert 13.02.2013 kl 00:00 Oppdatert 13.02.2013 kl 10:36

Tips en venn på e-post:

– Det ser ikke ut til at folk flest på Hemnesberget har tatt inn over seg de advarsler som har kommet gjennom media om vannsituasjonen på stedet. Hemnes kommune gikk jo for over tre uker siden ut og ba folk om å spare på vannet, uten at vi kan se at det har hjulpet noe særlig. Forbruket er betydelig større enn tilsiget. Det forteller Arnstein Møllevik i Hemnes kommune, som viser fram situasjonen ved vannreservoaret til hemnesværingene.

Lav vannstand

– Her jeg står nå befinner vi oss om lag to meter under normal vannstand, forteller Møllevik der han står ute på isen.

– Og hadde det vært vann rett under skosålene mine ville ikke krisa vært riktig så stor som den faktisk er. Men det er målt 1,5 meter tykk is rett under meg, og mange steder her i den nyeste vannverksdammen er det bunnfrossen is. Så det er ikke mye vann igjen her oppe, selv om vannreservoaret ser stort ut på overflata. Det er ikke spesielt dypt noen steder bortsett fra noe i midten, sier Møllevik.

Lite tilsig

– Vi har registreringer som viser at vannforbruket har holdt seg opp mot 280 kubikkmeter i døgnet. Vannstanden tappes ned cirka fire cm i døgnet, så vi har altfor lite tilsig slik situasjonen er akkurat nå. Heldigvis renner det lille av tilsig ned under isen, og ikke oppå. Det kan vi se av at det er helt tørt der hvor nedløpet er i den øvre enden av vannverksdammen. Hadde dette tilsiget havnet oppå isen ville det jo frosset til is uten å fyll vannreservoaret, og situasjonen hadde dermed vært enda verre, understreker Arnstein Møllevik. Han forteller at også den gamle dammen snart er tømt.

– Her er isen minst like tykk som på hoveddammen, og mange steder også her er det så grunt at vannet er blitt til is helt ned til bunnen, forteller Møllevik.

Dramatiske tiltak

– Nå er det jo snakk om at vi nærmest skal kunne redde situasjonen for folk på Hemnes ved å koble Lomtjønna på vannforsyningen, men folk skal være klar over at også på Lomtjønna er det meget tykk is. Det er nemlig ikke vann alt som ligger under snøen. Også denne tjønna er stort sett temmelig grunn, og det er nok ikke så veldig mye vann å hente derfra heller. Så om ikke vannforbruket nå går drastisk ned på Hemnesberget varer det nok ikke lenge før dramatiske tiltak som sonevis utkobling må settes inn. Folk må slutte å dusje i halvtimesvis, og det går an å redusere på mange andre områder også, for nå er det alvor. Det kan ennå gå lenge før vi får mildvær og regn her oppe i fjellet, poengterer Møllevik.



På forsiden nå


...

Stenger ute alt annet

Motor Det er noen få minutter der de kan stenge ute resten av verden og kun tenke på én ting. Møt Martin Wikran og Stian Halsen på fire hjul under ACR. Se video! Les mer

...

Storseier for Nesna

Lokal fotball Slo topplag ned i støvlene.Les mer

...

Gleder seg til å bygge

Nyheter Konsernsjef i Avinor, Dag Falk Petersen, sier flyplassen på Hauan vil bli den mest moderne og mest effektive i Nord-Europa. Han gleder seg til å sette i gang. Les mer

Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.