...
Kunnskapsminister Kristin Halvorsen. Foto: Terje Pedersen, ANB

Mer penger til privatskoler

Oslo (ANB-NTB): Bevilgningene til private grunnskoler har økt med nesten en halv milliard kroner siden 2008.

Publisert 13.02.2013 kl 09:37 Oppdatert 13.02.2013 kl 09:37

Tips en venn på e-post:

Det tilsvarer en økning på 45 prosent.

Private grunnskoler får i år utbetalt snaut 1,4 milliarder kroner i statsstøtte. De siste fem årene har bevilgningene økt med 440 millioner kroner, skriver Klassekampen.

89 nye private grunnskoler har sett dagens lys siden de rødgrønne inntok regjeringskontorene i 2005. De rødgrønne strammet da inn mulighetene for å opprette privatskole og tillater i dag kun skoler som utgjør et pedagogisk eller religiøst alternativ til den offentlige skolen.

Men likevel dukker det stadig opp nye private alternativer til den kommunale grunnskolen. Kunnskapsdepartementet har for tida inne 46 søknader om oppstart av nye private skoler.

Stadig flere foreldre er interessert i disse alternativene. Både Montessori- og Steinerskolen opplever stor pågang. Også den katolske skolen St. Sunniva i Oslo forteller om rekordstor søkning i år.

Fortsatt går de aller fleste elevene her til lands på offentlig skole. I alt finnes det 205 private grunnskoler. Disse utgjør nesten seks prosent av alle landets grunnskoler. I 1992 utgjorde de private skolene 1,5 prosent. (ANB-NTB)

På forsiden nå


Tempoløp i sakte fart

Nyheter Det går ikke akkurat så det suser når Tempoklubben kjører løp.

Se video.

...

Uaktsom kjøring

Kultur Sjåførene risikerer å miste førerkortet. Les mer

...

Sperret område

Nyheter Garasje på Selfors holdt på å rase ut på gangvei. Les mer

...

Robben matchvinner

Fotball I den tredje finalen på fire år ble det endelig triumf for Bayern München. Borussia Dortmund ble slått 2-1 i lørdagens mesterligafinale på Wembley. Les mer

Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.