RANA: Et flertall av de som har svart på en undersøkelse i Rana Næringsforening går inn for bompengefinansiering for å få rustet opp E6 på Helgeland.
606 medlemmer og samarbeidspartnere av næringsforeningen ble invitert til å delta i en spørreundersøkelse på nett. 298 har svart, og av disse svarer 59 prosent at de går inn for en opprusting av E6 gjennom Helgeland med bompengefinansiering slik det er foreslått av regionvegsjef Torbjørn Naimak.
Spørsmålet var slik formulert:
– Er du for en opprusting av E6 som innebærer en delfinansiering med bompenger som beskrevet her, eller mener du at bompengene ikke må innføres med det til følge at man i dag ikke kan si noe om når utbedringen av veistrekningen kan skje?
59 svarte at de var for bruk av bompenger med en slik forutsetning, mens 35 prosent var mot bompenger.
På et mer nøytralt spørsmål om for eller mot bompenger til å finansiere veibygging, var det såvidt flere for enn mot, henholdsvis 48 og 45 prosent, mens seks prosent svarte vet ikke.
Spørreundersøkelsen danner grunnlag for en uttalelse fra Rana Næringsforening.
Undersøkelsen er gjennomført av Polarfakta.