...
BAKPÅ: Ronny Sørensen (i midten) og Stålkameratene er kommet litt bakpå etter to svake kamper., som her mot Glimt B på Aspmyra forrige helg (1-10). Kan de reise kjerringa hjemme mot Sandnessjøen i kveld? Foto: Trond Isaksen

Må ha Glimt B-svar

Kampen om seriemesterskapet i HeSa-serien tilspisser seg. Nå vil fotballkretsen ha svar på om Glimt B vil ta et eventuelt opprykk.

Publisert 08.09.2010 kl 22:00 Oppdatert 08.09.2010 kl 14:01

Tips en venn på e-post:


Før ferien så det ut til at Stålkameratene var i ferd med å cruise inn til en ny seier i HeSa-serien, og dermed retten til å spille kvalifisering til 2. divisjon i oktober.

Men siden da har mye skjedd. Stålkameratene har tapt og spilt uavgjort i de to siste kampene. Dermed har Bodø/Glimt overtatt serieledelsen, mens Sandnessjøen også truer bakfra. Onsdag kveld møtes disse to lagene til en særdeles viktig kamp på Sagbakken stadion.

Men det er ikke bare tabellsituasjonen som til slutt kan være med å bestemme hvilket lag som får spille kvalik. Glimt Bs trener, Jan Erik Bjerk, har overfor Rana Blad antydet at de i første rekke bare konsentrerer seg om å bli blant de fire beste lagene som er garantert å få spille i den nye 3. divisjonsavdelingen. Tilbakemeldingen er samtidig at økonomien i klubben ikke tilsier noen forsert satsing én divisjon høyere opp.

Men kan laget si fra seg en eventuell kvalik, og overlate det til toeren på tabellen?

– Ingen lag kan ifølge fotballforbundet nekte å rykke opp. Men de kan søke om å avstå, forklarer Frank Aas, serieansvarlig i Nordland Fotballkrets.

Skulle Glimt B gå til en slik skritt, blir de straffet. Men ifølge Aas er det ikke snakk om å sende laget til bunns i seriesystemet.

– Nei, man blir ikke automatisk flyttet ned, men en eller annen form for straff blir det, opplyser han.

Kretsen har også fått med seg at Glimt B er litt avventende i forhold til en eventuell kvalik. Med tanke på at Glimts A-lag kan havne i en Adeccoliga- kvalik - og det ikke før langt ut i november, er de opptatt av få et svar på om B-laget mener alvor i spekulasjonene.

– Vi kan ikke basere oss på rykter, så vi kommer til å be Glimt om et svar, og det rimelig fort. Tar de en potensiell kvalik blir det ei kjempeutfordring å få alt til å gå opp, sier Aas, og tenker på at 2. divisjonskvaliken i utgangspunktet satt helgene den 9. og 10. oktober med retur den 16. eller 17., altså en måned før Adeccoliga-kvaliken er unnagjort.

Mest lest nå

...

Coop-direktøren suspendert

Nyheter Fikk nok etter soloutspill om fusjon - styret har ingen tillit til sin direktør. Les mer

...

Fremst i køen hos NAV

Nyheter NAV Rana holder lørdagsåpent for å ta seg av MIRAS-ansatte som har mistet jobben. Les mer

...

Satt i arresten

Nyheter Sloss på restaurant. Les mer

...

Kan redde livsverket

Sport En ny lovhjemmel kan redde livsverket til Hege Dundas Nordås. Les mer


Tips oss

Telefon: 75 12 55 00
SMS: 2005 kodeord rntips
MMS: 2005 kodeord rnbilde
E-post: redaksjonen@ranablad.no

Kontakt oss

Telefon: 75 12 55 00
Postadresse: Boks 55, 8601 Mo i Rana.
Besøksadresse: O.T. Olsens gate 2

Annonser

Reklamekonsulent nett: Svein Ole Nilsen
Telefon: 75 12 55 78
For annonser i papiravisen - ring 75 12 55 00

Ansvarlige

Adm. dir. og sjefredaktør:
Kirsti Nielsen
Digitalsjef: Kenneth Johan Gabrielsen
All videre bruk av stoff og annonser fra
Rana Blad er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.