STORFJORD: : Kine Svartisdal Karlsen fra Røvassdalen skytterlag ble offer for ammunisjon som ikke funket.
Kine Svartisdal Karlsen fyrte av sine skudd under feltkonkurransen i NNM, men de ble ikke registrert av de elektroniske feltskivene.
Det syntes hun var noe galt med, og NNM-arrangøren gjorde også det samme. De tok seg god tid, nærmere to timer, testet skuddene, koblet ut elektronikken og satte opp ei feltløype med pappskiver for at hun skulle få fullført konkurransen.
– Men på første figur kom det bare fire skuddhull i pappen og ikke flere. Kulene nådde ikke fram til skivene eller eksploderte før de nådde fram, forteller Dag Myrvoll som er teknisk ansvarlig under NNM.
Dermed kunne det konstateres at det var feil med kulene. En ammunisjonsfeil, eller kulespreng som det heter på fagspråket.
– I tillegg er Kine en solid klasse 5-skytter som en forventer ikke bommer så mye, og derfor måtte vi undersøke saken skikkelig., røper Myrvoll.
– Arrangøren var fantastisk og gjorde jo alt for at jeg skulle få fullføre og det er jeg veldig glad for, sier Kine om arrangøren.
Hun har skutt med de samme kulene før og det har funket. Trolig er det dette partiet som er elendig.
– Det er bare synd at slikt skjer i en viktig konkurranse, er hennes mening uten at hun røper produsenten. Men veldig ergerlig for en skytter å få slike problem midt i en konkurranse. Selv om det ble registrert fire treff med fire innertreff på første figur på feltrunden, trakk hun seg etter den innledningen, og ble strøket fra resultatlista.