Samarbeider mot marin forsøpling, men trenger også din hjelp

Strandrydding: Havnefogd Svein Tore Nordhagen (t.v.), kommunikasjonsansvarlig HAF, Geir Benden og daglig leder HAF, Geir Nerdal om bord på «Luna Tug», en av båtene som skal brukes til å hente oppsamlet søppel. Foto: Hugo Charles Hansen
HAF har nå fått Mo i Rana havn med på laget for å samle søppel fra strendene i regionen. Men de trenger fortsatt at folk engasjerer seg for å rydde strendene.
– Vi har holdt på med strandryddedagen i flere år, hvor skoler og andre har ryddet i sitt område, så har vi hentet søppelet med våre biler. Det har vi gjort også i år, sier kommunikasjonsansvarlig hos Helgeland Avfallsforedling, Geir Benden.
Marin forsøpling, blant annet plast, blir et stadig større problem.
- LES OGSÅ: Rydder vei for havet
Fokus hele året
– Vi ønsker å ha fokus på dette gjennom hele året, særlig i sommersesongen. Og nå finnes det ulike tilskuddsordninger. For eksempel kan idrettslag og andre få inntil 5.000 kroner for å rydde plastsøppel, forteller daglig leder i HAF, Geir Nerdal, og fortsetter:
– Nå har vi tilsagn om 800.000 fra Miljødirektoratet, men dette kan ikke brukes til å belønne plukking – det må brukes på henting og behandling av det avfallet.
Hos Mo i Rana havn ser de problemene og utfordringene ved marin forsøpling, og vil samarbeide med HAF.
– Marin forsøpling er alles problem, og det må tas alvorlig. HAFs initiativ er fantastisk, og vi vil bidra med det vi kan. Vårt oppdrag blir å hente opplukket søppel langs strendene i Ranfjorden, der bilene til HAF ikke kommer til. Til det skal vi bruke taubåtene som base, og gå i land med lettbåter for å hente søppelsekkene, sier havnefogd Svein Tore Nordhagen.
Rydd St. Hans-stranda
– Men vi trenger initiativ fra folk som vil bidra for å rydde strendene. Oppfordringen er å melde fra til oss, enten hvor det trenges å rydde – eller hvor en har plukket søppel. Vi har sekker og hansker til de som vil plukke, sier Geir Benden.
– Bruk gjerne St.Hans til å rydde stranda der du feirer, skyter Nordhagen inn.
HAF har henvendt seg til eierkommunene, uten å få særlig respons, utenom fra Lurøy og Træna, der en i samarbeid med oppdrettsfirmaer ifølge HAF har gjort en fin innsats.
– Jeg har nylig purret på de øvrige kommunene og håper virkelig de er seg sitt ansvar bevisst, sier HAF-sjef Nerdal.
Strandrydding
HAF og Mo i Rana havn samarbeider nå i kampen mot marin forsøpling.
Kommentarer til denne saken