I fjor fikk for første gang over 2000 personer konstatert føflekkreft i Norge. Både når det kommer til forekomst og dødelighet er Norge blant de land i verden som ligger dårligst an.
- Vi har nå den høyeste dødeligheten i Europa, og bare litt lavere enn i Australia, hvor forekomsten er nesten dobbelt så som i Norge, uttaler forsker Trude Eid Robsahm ved Kreftregisteret.
Denne kreftformen er den som øker mest i Norge, og hvert år dør over 300 personer av føflekkreft. Av de som dør er menn spesielt utsatt. Dødeligheten blant norske menn er nesten dobbelt så høy som hos kvinner. Dette skyldes trolig at norske menn ikke er like flinke til å følge godt nok med på egen kropp, samt at de ikke tar hudforandringer på alvor.
Voksne menn spesielt utsatt
Det ønsker hudlege Richard Stoll ved Helgeland Hudlegekontor å bidra til å gjøre noe med.
- Nordmenn har blitt flinkere til å sjekke seg, og norske myndigheter har blitt flinkere til å informere om farene ved føflekkreft, men fortsatt gjenstår det en vei å gå for å øke bevisstheten.
Stoll forteller at voksne og eldre menn er spesielt utsatt.
- Det vi ser er at voksne menn oppsøker lege veldig sent. De kommer ofte inn med avanserte tumorer som er langt fremskredne. Da kan det være for sent å gjøre noe med dette.
Hudlegen er en av mange norske leger som rydder timeplanen sin i forbindelse med den landsomfattende aksjonen Hudsjekkdagen. Da tilbyr hudlegene en sjekk for en symbolsk sum på 320 kroner, uten at man trenger en henvisning fra fastlege.
- Summen man må betale er egenandelen, men oppdages det føflekker som må fjernes eller andre tiltak som må gjøres, slipper man å betale for dette, forteller Stoll, som selv har ryddet plass til 20 konsultasjoner i forbindelse med aksjonen.
Kan oppdages tidlig
Selv om økningen av føflekkreft er skremmende er det i det minste enkelte ting ved kreftformen som gjør det enklere å behandle den.
- Det vises tidlig hvis man har hudforandringer, så er man observant kan man tidlig oppdage dette og gå til legen.
Et godt tips er å oppsøke lege dersom du har en føflekk som skifter form, farge, klør eller blør.
Får man en tidlig diagnose er sjansene også gode for overlevelse. I tillegg er føflekkreft en en sykdom som man vet hvordan man kan forebygge.
I 2016 er det tredje gang man arrangerer Hudsjekkdagen. Under Hudsjekkdagen i 2015 ble det oppdaget 68 hudkrefttilfeller. 11 av disse var føflekkreft.
Dato for årets aksjon er 11. mai, men allerede fra i dag, 18. april, vil det være mulig å reservere tid på telefon (80057338) eller via internett.
Kommentarer til denne saken