Skulptør Bjørn Sørvang Hansen er hyret inn for å lage en statue av Tom Sandberg, og det er bestemt at statuen skal stå i det nye hoppanlegget i Fageråsen. Nå nærmer det seg datoen for at statuen skal på plass, og nå er selve fundamentet som skal bære statuen ferdig.

Tor Arne Strøm er en av ildsjelene som har jobbet for å få prosjektet realisert. Han sier det måtte bli en kokille.

– Vi må bare takke Elkem som sponser oss med en kokille, og med tanke på historien til Mo i Rana, som jernverksbyen, passet det hele sammen. Både Tom Sandberg og Jernverket har hatt enorm betydning i vår historie og da måtte det bli en kokille. Det blir et flott symbol som vil prege anlegget i Fageråsen, sier Strøm.

I løpet av høsten skal statuen komme på plass og det ser Strøm fram til.

– Det blir en dag som skal feires. Vi gleder oss enormt til statuen kommer opp på kokillen, sier Tor Arne Strøm.

Ifølge Store norske leksikon er en kokille en støpeform for metall, forarbeidet av støpejernsplater. Den brukes for støping av flytende stål fra stålovnene til blokker for videre bearbeiding, og for støping av ferdig gods i stål, jern og andre metaller.